Ağız ve Diş Sağlığı Haftası Hediyesi

0
116

Ağız ve Diş Sağlığı Haftası Hediyesi

22 Kasım diş hekimliği gününü de içine alan hafta ağız ve diş sağlığı haftası olarak kabul edilmektedir. Diş sağlığı bilindiği üzere vücudun diğer bölümlerini de etkileyen ve önemli olan bir durumdur ve önem verilmesi, üzerinde durulması gerekir. Her yıl bu hafta kapsamında diş sağlığının önemi vurgulanmakta ve sağlık sorunlarıyla ilgili olarak bilinçlendirmeye yönelik olarak faaliyetler düzenlenmektedir.

Diş Çürüklerini Önlemek

Ağız sağlığı için tehlike yaratan ve oldukça yaygın olan problem diş çürükleri ve benzeri sorunlardır. Bu sorunların en aza indirgenmesi için bireysel ve kurumsal düzeyde birtakım önemler alınmalı, halkın çocukluktan itibaren diş bakımı alışkanlığı kazandırması sağlanmalıdır. Söz konusu bu ağız ve diş sağlığı haftası kapsamında diş çürüklerini önlemeye yönelik olarak birçok açıklama gerçekleşmekte, insanlar daha fazla bilinçlendirmeye çalışılmaktadır.

Genel olarak diş çürüklerini önlemek için dikkat edilmesi gereken konular şu şekilde sıralanabilir:

  • Şekerli yiyeceklerden sonra ağzın çalkalanması
  • Gece yatmadan önce mutlaka dişlerin fırçalanması
  • Kalsiyum desteğine önem verilmesi, süt ve süt ürünlerini düzenli şekilde tüketmek
  • Belirli aralıklarla dişçiye gitmek ve genel kontrol yaptırmak, olarak sıralanabilir.

Ergenlik Döneminde Diş Teli Ve Etkileri – Ağız ve Diş Sağlığı Haftası Hediyesi

Diş telleri basit bir tanımla genetik olarak şeklinde bozukluk olan diş şeklinin tellerle beraber düzeltilmesidir. Sağlıkla ilgili bir sorundur ancak ergenlikte diş teli gelişme çağını psikolojik açıdan olumsuz etkileyebilmektedir. Fiziksel ve ruhsal açıdan kendilerini tanıma dönemleri olduğu için bazı gençler başkalarının dişlerine bakmasından vs. rahatsız olabilir ve görünümleriyle ilgili sorun yaşayabilirler. Bu tür sorunun yaşanmaması için gençlere bunun sağlıkla ilgili bir problem olduğu ve sağlığın görüntüden daha önce geldiği şeklinde bilinç verilmelidir.

Ağız ve Diş Sağlığı Haftasının Amaçları

Ağız ve diş sağlığı için düzenlenen faaliyetlerle şunlar amaçlanmaktadır:

Hamilelerde ağız ve diş sağlığı konusunda bilinçlendirme, diş ipi kullanımı ve diş fırçalama alışkanlıklarının yaygınlaştırılması, koruyucu diş tedavileri, çocuklarda diş sağlığı olarak belirlenmektedir. Bazı kurum ve kuruluşlar ağız ve diş sağlığı etkinlikleri kapsamında hanelerde diş kontrolü yapabilmektedir.