Avukatlar Günü Hediyesi 5 Nisan

0
294

Avukatlar Günü Hediyesi 5 Nisan

Cumhuriyetin ilan edilmesinden sonra 3 Ocak 1934 tarihinde gerçekleşen Türkiye Avukatlar Birliği toplantısında tüm baro başkanları ve baro il temsilcileri baroların aynı çatı alında toplanma düşüncesini benimsemişlerdir. Alınan bu karardan yaklaşık 24 yıl sonra 5 Nisan 1958 tarihinde İzmir ticaret Odası’nda yapılan iki günlük toplantı ve çalışmalar sonucunda barolar birliğinin kuruluş çalışmaları hakkında görüşmeler yapımlı ve toplantı karar bağlanmaya çalışılmıştır. Ancak genel olarak temenni niteliğindedir.

Avukatlar Günü Tarihçesi

Yapılan toplantı sonrasında Türkiye’deki baroların bir üst kurulda toplanmaları gerektiği kararlaştırılmış, ikinci olarak da avukatlar günü 5 nisan olarak kabul edilmiştir. Avukatlar günü bu dönemden itibaren her yıl avukatların çalışmalarını öneminde dikkat çekmek için kutlanmaktadır. Ancak kayıtlarda daha da eski dönemlerde yine 5 Nisan 1878 tarihinde İstanbul’da bir toplantı daha yapılmıştır. Kesin olmamakla beraber bu tarihteki toplantıyla İzmir’de yapılan toplantının rastlantı olmadığı tahmin edilmektedir.1878 tarihinde de barolar toplantısı gerçekleşmiştir.

Avukatlar Günü İçin Hediye – Avukatlar Günü Hediyesi 5 Nisan

Meslek hediyeleri son dönemlerde bir hayli popüler olmuştur. Eğer yakınlarınızdan biri ya da bir iş arkadaşınız için avukatlar günü hediyesi almak istiyorsanız mesleğin özellikleriyle ilgili üretilen hediyelere bakabilirsiniz.  Cübbeleri ve adaleti temsil eden özellikleriyle bilinen avukatlara özel mesleki özellikleri yansıtan bardak, saat, masa saatleri, bardakaltlıkları, telefon kılıfları, anahtarlıklardan alabilirsiniz.

Avukatların Yaşadıkları Problemler

Avukatlık mesleğini icra edenler de dâhil olmak üzere bazı özel günler bir konu hakkında dikkat çekmek için önem taşır. Bazen toplumsal yapının yetersizliğini ifade etmek için, bazen yeterince değer bulmayan ama geçmişte ya da halen faydaları bulunan kişilere daha fazla değer verilmesini anlatmak için bu özel günler bir hayli önemlidir.

Türkiye’ de çalışan avukatların diğer birçok meslek grubunda olduğu gibi bazı sıkıntıları vardır. Hukuk mezunlarını giderek artması ve mesleğe yeni başlayan kişiler için iş sorunu yer almakta, işe başlayan avukatlar da oldukça düşük ücretlerle ve zor koşullarda çalışmaktadır. Bu da mesleki devamlılık ve başarı açısından sıkıntıya neden olmaktadır. Önemli olan bir diğer nokta hukuk bürolarının şirket olarak değerlendirilmemesi ve bazı yasal haklardan uzak kalmalarıdır. Türkiye’de avukatlar günü kutlaması dışında gereken özen gösterilmemektedir.