ÇOCUKLARA DAİR

0
177

ÇOCUKLARA DAİR.

Çocuklar cıvıl, cıvıl dır evin neşesi, bereketidir aynı zamanda. Çocukların olmadığı bir yer düşünülemez, düşünemiyorum. Cenaze evi gibi bir ortam olurdu galiba. Onların olmadığı bir yerde, bereket, neşe, sevinç olmaz.

Çocuk bir yuvanın en güzel meyvesidir. Bir evi yuva yapan çocuklardır. Cennet kokusudur çocuk, anne baba için de cennet kapısıdır.

Minik minik elleri, ağzı, burnu… Emeklemesi, sonra paytak paytak yürümeye çalışırken pat pat düşüşleri… Anlamakta zorluk çektiğimiz ama çoğu zaman da kahkahalara boğan beli belirsiz konuşmaları… ÇOCUKLARA DAİR

Siz üzgünken veya ağlarken minik elleriyle gözyaşlarınızı silip “ağlama, üzülme bak ben burdayım.” deyişinin verdiği teselli ve güven yok mu; sanki dağlara sırtınızı yaslamışsınız gibi bir rahatlık bir huzur veriyor insana. En çok da bu mutlu ediyor insanı.

Çok soru ve de aynı soruyu defalarca kez sorup da öğrenmeye çalışırken aslında çok şey de öğretirler bizlere. Hayatı onlardan öğreniriz çoğu zaman, çok iyi öğreticidirler aynı zamanda. Bu sebeple” çocuk işte” deyip küçümsemeyin onları.

Zekalarından, bilgilerinden, kendilerinden o kadar emindirler ki, doğru bildiklerinden vazgeçmezler. Bugün özgüven kaybı yaşayan birçok insan psikolojik destek alıyor, bence bunun yerine bir kreşe veya çocuklarla vakit geçirebileceği bir ortamda sık sık bulunmalı, bulunmalı ki kaybettikleri güvenlerini çocuklarda bulmalı ve tekrardan ayağa kalkmalı. Komik gelebilir kimilerine ama ben çocuklar kadar kendine güvenen birini görmedim henüz. İnsana gücünün, potansiyelinin farkına varmasını öğretiyor.

Onlar bize bu kadar şey katarken, bu kadar şey kazandırırken biz onlara ne veriyoruz peki? Öncelikle onların kendilerine güvenlerini sarsmadan, onları yıkmadan, kırmadan destek olmalıyız daima. Sevgimizi hiç eksik etmemeliyiz, şımarmasından korkup da sevginizi gizlemeyin ondan. Unutmayın ki çocuklar sevgiden değil, sevgisizlikten, ilgisizlikten şımarır, asileşir. Onun için onlara sevginizi göstermeniz, ilgilenmeniz, onları küçümsememeniz en büyük hediyelerin başında yer alır.

ÇOCUKLARA DAİR

Zaman zaman tebrik edin onları, başarılarını ödüllendirin. Ama aldığınız hediyeler onun merakını ve öğrenme dürtülerini uyandıracak tarzda hediyeler olmasına dikkat edin. Zekasını geliştireceği, üzerine düşünebileceği, yeteneklerini geliştirebileceği, fikir yürütebileceği hediyeler alın. Ama onları susturmak için lüzümsuz saçma sapan hediyeler alıp da tembelliğe sürüklemeyin çocukları.

Mesela aile resminizi puzzle yaptırıp verin çocuğa, yapboz şeklinde düzenlemeye çalışacak, zorlanacak belki ama başarmak için çabalayacak, vazgeçmemeyi öğrenecek başarıya ulaşana kadar.

Mesela güzel bir kitap alın ilgisini çekebilecek. Ya da güzel bir defter ve kalem alın, düşüncelerini ifade etmeyi öğretin ona, hislerini yazabilsin, anlatabilsin.

Kısacası çocuklarınıza kendilerini geliştirebileceği, üretken olmayı öğreten hediyeler alabilirsiniz.

Çocuklarınızla birlikte neşeli, huzurlu bir hayat dilerim…