Diş Hekimleri Günü Hediyesi 22 Kasım

0
102

Diş Hekimleri Günü Hediyesi 22 Kasım

Her sene 22 Kasım’da kutlanan diş hekimleri günü tüm diş hekimlerini ve diş sağlığı konusunda bilinçlendirmek ve nemini anımsamak üzere kutlanan bir gündür. Sağlık Bakanlığı her yıl bu özel günde kutlamalar ve birtakım etkinlikler gerçekleştirmektedir.

Ağız ve Diş Sağlığının Önemi

Ağız ve diş sağlığı doğrudan ya da dolaylı olarak kişilerin beden sağlıklarını da etkilemektedir. Öyle ki ağız içi tam bir bakteri yuvasıdır ve kolayca hastalık oluşturmaya müsaittir. Bu ve bunun gibi nedenlerden dolayı sağlığa etkilerini en aza indirgemek için bakımına önem verilmesi gereklidir. Ağız içi özellikle gece vakitlerinde temiz tutulmalıdır.

Diş Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Diş bakımı en temelde düzenli şekilde dişlerin fırçalanması ve şekerli yiyeceklerden hemen sonra ağzın çalkalanması şeklinde yapılmalıdır. Ayrıca düzenli olarak diş ipi kullanılarak fırçanın ulaşamadığı yerlerde de temizlik sağlanmalıdır. Çürük başlangıcı olmaması ve dişlerin güçlü kalması için sigara ve uyuşturucu gibi zararlı maddeler kullanılmamalıdır. Bu maddeler diş minelerine zarar vermektedir.

Fırçalama ve iple temizleme yanında belirli periyotlarda diş hekimine kontrole gidilmesi size artı sağlar. Olası sorunların daha önce fark edilebilmesi için önemlidir. Çürük ve benzeri bir durumda olabilecek en kısa sürede diş doktoruna görünmek gerekir. Aksi halde çürük büyüyecek ve diş kaybıyla sonuçlanacak, diğer dişleri de olumsuz etkileyecektir.

Diş Hekimi Günü Etkinlikleri – Diş Hekimleri Günü Hediyesi 22 Kasım

22 Kasım 1908 tarihinde ilk defa kurulan Dişçi okulunu anmak için her yıl dişçilik günü kutlamaları yapılmaktadır. Tıp fakültesi dâhilinde verilen eğitim sonrasında devlet ve özel hastanelerde çalışmalarını sürdüren dişçiler günümüzde özel kinlikler açarak da hizmetlerini devam ettirmektedirler. Her yıl diş hekimlerini anmak ve diş sağlığına dikkatleri çekmek için farklı kurumlarda toplantılar gerçekleştirilir ve birtakım konuşmalar yapılır.

Diş Sağlığı İçin Alınması Gereken Önlemler

Dilerin yapısı beslenme ve dışarıdan alınan takviye maddelerden etkilenmektedir. Örneğin kalsiyum dişlerin daha güçlenmesini sağlarken sigara ve benzeri maddeler dişlerin zayıflamasına neden olur. Dengeli beslenmeme ve özellikle gece yatarken dişleri fırçalamama diş çürüklerinin asıl sebepleridir.

Çene yapısında genetik faktörlerden dolayı oluşan sorunlar dışında meydana gelen sorunlarda kişinin dişlere özen göstermesi önemle vurgulanmaktadır.