Dünya Astım Günü Hediyesi 3 Mayıs

0
147

Dünya Astım Günü Hediyesi 3 Mayıs

Dünya Astım Günü Hediyesi 3 Mayıs. Astım günümüzün en sık görülen kronik hastalıklarındandır. Bir solunum yolu hastalığı olarak tedavi ile kontrol edilebilen ama ilerleyerek tehlikeli boyutlara ulaşan astım hastalığına dikkat çekmek için her sene dünya astım günü 3 mayıs olarak kutlanmaktadır.

Astım ve alerji çalışmaları yürüten kurumun verilerine göre dünya üzerinde yaklaşık 300 milyon Türkiye’de ise 4 milyon kadar insan astım sıkıntısı yaşıyor. Her yaşta görülen bu hastalık çocuklarda ciddi bir risk taşıyor. Kronik ve değişken özelliği ile hastalık çevre ve yaşam koşullarının etkisine göre azalabiliyor ya da artabiliyor.  Erken tedavi oldukça önemli…

Dünya Astım Günü Hediyesi 3 Mayıs

Temiz Hava ve Spor

Astım hastalığının erken teşhisi yanında hastanın kendine ne kadar dikkat ettiği de oldukça önemli. Örneğin astım olduğu halde sigara içmeye devam edenlerin iyileşmesi içmeyenlere göre daha zor ve tersine daha da ilerleyen bir hastalık görülüyor. Diğer taraftan kendi potansiyeline göre spor yapan ve ciddi anlamda beslenmesine dikkat eden, temiz havada dolaşmaya önem veren kişilerde astım seyri yavaşlıyor ve bazen daha az hissedilir hale geliyor.

Türkiye’de Astım Hastalığı Tedavisi

Astım hastalığı tedavisinde kişinin yaşam koşullarına ayrıca dikkat etmesi yanında önemli bir faktör hastanelerde uygulanan tedavi yöntemleridir.  Hastanelerde kullanılan yöntemler ve hastaya verilen ilaçlar azalma veya kontrol altına alma oranlarında belirleyici. Türkiye’de astım hastalığının tamamen yok edilme oranı Avrupa ülkelerine göre daha düşük.

Astım hastalığı tedavisi ve iyileştirici uygulamalara dikkat çekmek üzere her yıl 3 Mayıs günü, (bazen 5 Mayıs olarak da biliniyor)kutlanan dünya astım günü hediyeleri astım hastalarına verilmesi gereken önemi de hatırlatmada yardımcı.

Dünya Astım Günü Hediyesi 3 Mayıs

Solunum yolları uzmanlarına göre astım tedavi edilebilen bir hastalık. Bunun gerçekleşmesi için hem hasta hem de hastane yöntemleri, ilaçlar etkilidir. Sadece tek birine umut bağlamak sıkıntılı bir süreçtir ve bunların beraber değerlendirilmesi ve bir iyileşme süreci uygulanması gerekir.  Dünya astım günü 3 mayıs etkinlikleri kapsamında yapılan açıklamalarda astım tedavisi sırasında hastanın yükünün en aza indirgenmesi hedeflenmektedir. Hastanın mücadelede çabası ve ilaç desteği de önemlidir.