Dünya Barış Günü Hediyesi 1 Eylül

0
53
Dünya Barış Günü Hediyesi 1 Eylül

Dünya Barış Günü Hediyesi 1 Eylül

Dünya Barış Günü Hediyesi 1 Eylül. Her yıl 21 Eylül tarihinde dünya barış günü kutlaması yapılmaktadır. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun açılış günü olan her eylül ayının 3. Haftası başlangıcı uluslar arası barış günü olarak ilan edilmiştir. Bu günün önemi dünyada yaşanan çatışmaların önlenmesi ve barışın mümkün kılınması hakkında bilinçlendirme sağlamak içindir. Hadi sizde dünya barış günü hediyelerini birbirinize verin. Savaş yerine barış ve hediyeleşmeyi arttırın. Savalarda meydana gelen insan kıyımı nedeniyle BM merkezinde Japonya tarafından yapılan çan çalınmaktadır.  Çanın üzerindeki yazı mutlak barışın devam etmesinin önemi üzerine.

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği ile Varşova:

Paktı ülkeleri tarafından dünyada barış mücadelesini anımsatmak amacıyla Hitler faşizminin ikinci dünya savaşını başlattığı tarih olan 1 eylül dünya barış günü olarak ilan edilmiştir. Bugün Türkiye’de 1 Eylülde kutlanan dünya barış günü dünya üzerinde yaklaşık 160 ülkede 21 Eylülde kutlanmaktadır. Dünya üzerinde sadece Türkiye ve Kıbrıs’ta 1 Eylül bu şekilde kutlanmaktadır ancak değişen barış günü tarihine rağmen kutlanmaya devam etmesi biraz saçma bir durum teşkil eder.

Dünya Barış Günü Önemi

Bu özel günde hedeflenen bütün dünya üzerinde yer alan tüm ülkelerin ve devam eden savaş ve çatışmaların 24 saatliğine de olsa durması ve küresel çapta ateşkes sağlanması amaçlanmaktadır. Her sene belirtilen tarihte on iki dakikalık bir saygı duruşu gerçekleşmektedir. Bu saygı duruşu aynı zamanda insanların savaşın kötü yönlerini ve savaşta kaybedilen bütün değerleri hatırlaması için de önemlidir. Bu günler de birbirimize hediye almalıyız vermeliyiz.

dunya-baris-gunu-hediyesi-1-eylul

Savaşlarda Çocukların Durumu: Dünya Barış Günü Hediyesi 1 Eylül

Bir örnek olarak UNICEF tarafından 1996 senesinde yayınlanan rapora göre sadece 10 yıl içerisinde gerçekleşen savaşlarda iki milyondan daha fazla çocuk ölümü gerçekleştiği ve 5 milyon çocuğun da savaştan dolayı sakat kaldığı bilinmektedir. Kaldı ki günümüzde savaşların devam ettiği ve orta doğunun kaynadığı düşünülürse bunda herhangi bir değişiklik olduğundan bahsetmek mümkün değildir.

Savaşlar başta çocuklar olmak üzere tüm sivillerin ölmesine, yaralanmasına, hayatlarının mahvolmasına yol açmaktadır. Savaşlar mülkiyet kavramının doğmasından bu yana büyüyerek varlığını sürdürmüştür. Ne acıdır ki her zaman da devam edecek gibi durmaktadır. Her ne kadar sınırlı sayıda kişinin barışı savunma eylemleri söz konusu olsa da bunlar gerçeği değiştirmemektedir. Savaş ekonomisi ya da silah ticareti bunun başlıca sebebi gibi görünüyor ve bitecek gibi de durmuyor.