Dünya Diyabet Günü Hediyesi 14 Kasım

0
47

Dünya Diyabet Günü Hediyesi 14 Kasım

Diyabet günümüzde ciddi sayıda bir kitleyi etkileyen bir hastalıktır. Genel bir tanımlama yapmak gerekirse şeker hastalığı pankreasın yeterli şekilde insülin üretmemesi nedeniyle vücudun etkili biçimde bunu kullanamaması ve ömür boyu az insülin hücresiyle devam eden bir hastalıktır. Normal şartlarda besinler vücudun başlıca yakıtı olan glukoza dönüşür ve kan şekerini yükseltir. Kana geçen glukoz, pankreas aracılığıyla salgılanan hormonu hücrelere taşır. insülin hormonu vücutta az olursa, kan şekeri yükselir ve hastalık meydana gelir. Yani insülin denge sağlayıcı bir işleve sahiptir ve olmadığında kan şekeri normale göre çok daha yüksek olur. Bu durumun devamlı olması durumunda organlar da zarar görmeye başlar ve birçok hasta bu nedenle düzenli olarak insülin iğnesi almaktadırlar.

İnsülin ve Diyabet Günü Hakkında 

İnsülini ilk defa 1921 yılında bularak diyabet hasalığı için ciddi bir tedavi imkanı sunan Fredrick Banting’in doğum günü olan14 Kasım günü dünya diyabet günü olarak kutlanmaktadır. Bu özel gün kapsamında her yıl yaklaşık 150 ülkeden kuruluş katılmakta ve bazı etkinlikler düzenlenmektedir.

Diyabet’in Artmasının Sebepleri

Günümüzde diyabet hastalığının yaklaşık 50 yıl önceki dönemlere göre daha çok olduğunu gözlemlemek mümkündür. Bunun sebebi beslenme şekli ve hareketsiz yaşamla doğrudan ilgilidir. Günümüz koşullarında eski döneme göre çok daha fazla kişi oturarak çalışmakta, hazır gıda tüketmekte, marketlerden aldıkları bol şekerli hazır gıdalarla midesini düzenli olarak doldurmaktadır. Diğer yandan sebze ve meyvelerin doğallığını kaybetmeleri nedeniyle vücudun doğal dengesi bozulmaya daha fazla müsaittir. Çok yüksek şekere maruz kalan metabolizmada şeker dengesi de bozulmakta, bu durum insülinin azalmasına sebebiyet vermektedir.

Dünya Diyabet Günü Etkinlikleri – Dünya Diyabet Günü Hediyesi 14 Kasım

Her sene düzenlenen diyabet günü etkinlikleri ile birlikte dünya üzerinde bu hastalığa yakalananların yakalanma sebeplerinden yola çıkarak çözümler üretilmeye çalışılmakta, beslenme konusunda daha fazla bilinçlendirme sağlanmaktadır.

Dengeli ve yeterli beslenme yanında hayat boyu hareketli yaşam ilerleyen yaşlarda meydana gelmesi mümkün hastalıkları yok edecektir. Vücudun ayakta kalmasında beslenme ve hareketli yaşam son derece önemlidir. Çocukluktan itibaren bu durum insanlara aşılanmalıdır.