Dünya Konut Günü Hediyesi

0
40

Dünya Konut Günü Hediyesi

Birleşmiş milletler tarafından alınan kararla 1985 yılında her ekim ayının ilk pazartesi günü dünya konut günü olarak kutlanmaktadır. Dünya Konut Günü Hediyesi. Asıl adı dünya habitat günü olmakla beraber biraz yanıltıcı şekilde, Türkiye’de dünya konut günü olarak kullanılmaktadır. Aradaki fark habitatın daha geniş kapsamlı bir alanı ifade etmesi, konutun da içinde olduğu ama geniş yaşam alanlarının da olduğu bir sistemi ifade etmektedir.

Dünya Konut Gününün Amacı – Dünya Konut Günü Hediyesi

Birleşmiş milletlerin ilan ettiği dünya konut günü kutlanmasının arkasında yatan temel düşünce ve amaç insan yerleşme alanlarının daha iyi hale gelmesi. Bir yerleşim alanı olmayanlara konut temin edilmesi gibi konularda yerel yönetimlere ve hükümet lere mesaj iletmektir. Bizim yapmamız gerekenlerden bazı güzelliklerde konut alanlara yeni ev hediyesi alma olsa gerek. Bilindiği üzere dünya üzerinde çok sayıda evsiz ve kötü şartlar altında yaşayan insan bulunmaktadır. Her insanın temel yaşam haklarından olan konut ve barınma hakkı devletin yardımcı olması gereken, en azından kendi vatandaşlarının yaşam koşullarının daha da iyileşmesi adına gerçekçi çözümleri üretilmesi gereken bir durumdur.

Afrika’da Yerleşim Yerlerinde Su Sorunu

Dünya Konut Günü Hediyesi
Dünya Konut Günü Hediyesi

Birleşmiş milletler e bağlı bir araştırma kuruluşunun yayınladığı rapora göre. Afrika’da kent alanlarında halkın yarısı sudan yoksun olarak yaşamlarını devam ettirmektedirler. Diğer yandan 180 milyon civarı kişiye kanalizasyon hizmeti ulaşmamaktadır. Bu bölgelerde ciddi oranda temizlik ve sağlık sorunu vardır. Bu bölgeler Birleşmiş Milletler yetkilileri tarafından dünya için tehlike olarak görülmekte. Ama sadece politik çıkarlar ve sözde mümkün olmayan ekonomik nedenlerden dolayı bu bölgeler ciddi oranda açlık ve yoksullukla savaşmaktadır.

Dünya üzerinde bu kadar zengin kaynak varken bu bölgelerin insan yaşamı hiçe sayılarak özellikle aç bırakılması ve herhangi bir yardım yapılmaması, yapılan yardımların oldukça sınırlı ve kesin çözümden uzak olması da ciddi bir soru işareti olarak tartışma konusudur.

Dünya Konut Günü Etkinlikleri

Her sene ekimde kutlanan bu özel gün, bazı kurumlarda kutlamalarla anılmaktadır. Farklı il ve ilçelerde toplantılar düzenlenmekte, inşaat firmaları birtakım konut günü etkinlikleri kapsamında dikkatleri üzerine çekmektedir. Türkiye’de konut sektörü ve yaşanan gelişmeler hakkında değerlendirmeler söz konusu toplantılarda elen alınmaktadır.