Dünya Kooperatifçilik Günü Hediyesi 21 Aralık

0
59

Dünya Kooperatifçilik Günü Hediyesi 21 Aralık

Kooperatifçilik, tam olarak, çeşitli sanat ya da meslek dallarını icra eden insanların, kendileri gibi sanat ya da meslek dallarını icra eden insanlar ile bir araya gelerek oluşturdukları birlik ve beraberliktir. Mesleklerin bir araya gelmesi demek, söz konusu mesleğin toplumda daha fazla yer bulması, sesini daha fazla duyurması ve tanınması anlamına gelmektedir.

Aynı zamanda sanatçıya, emekçiye ya da herhangi bir meslek grubuna devlet tarafından verilen hakların sorgulanması ya da hak arayışı da kooperatifçilik birliği ile sağlanmaktadır. Bu gün pek çok meslek dalının kendine ait kooperatifleri bulunmaktadır.

Kişilerin hak ve özgürlüklerini, icra ettikleri mesleğe yönelik düşündükleri geliştirmeleri, yetkili mercilere duyurabilmenin en demokratik yolu da kooperatifçilikten geçmektedir.

Kooperatifçilik Girişimlerinin Meslekler Açısından Önemi

Dolayısıyla, zorbalıktan uzak ve tamamen demokratik olan bu hak ve geliştirme arayışının var oluşu, toplumun güçlü temeller ile inşa edilmesinin ve yok olmaya yüz tutmuş mesleklerin yaşatılmasının sağlanmasında büyük ve önemli bir rol oynamaktadır.

İşte bu yüzden, meslekler ile meslek çeşitliliğine, sanat dallarına verilmesi gereken önemi en iyi şekilde açıklayan kooperatifçilik, 21 Aralık 1844 yılında kutlanmaya başlanmıştır. İlk kutlama, fikrin sahibi olan İngiltere’de yapılmış daha sonraki dönemde de tüm dünya, Dünya Kooperatifçilik Gününü her 21 Aralık gününde kutlamaya başlamıştır.

Kooperatifçilerin bir araya gelme sebepleri çok farklı olabilmektedir. Ancak özellikle, tarım, tarım işçisi, yem üreticisi gibi mercileri kapsayan kooperatiflerde, satılmayan ürünlerin satılması gibi işbirlikçi yaklaşımlar söz konusu olabilir.

Dünya Kooperatifçiler Gününde Meslektaşlarınıza Alabileceğiniz Hediyeler

Dünya kKoperatifçiler Günü Hediyesi olarak ise, her kişinin kendi mesleğinden olan kişiye verebileceği pek çok şey bulunmaktadır. Bir ressamın bir diğer ressama, boya fırçaları hediye etmesi, bir çiftçisinin bir diğer çiftçiye, budama makası, aşı bıçağı gibi önemli gerekleri hediye etmesi verilebilecek örnekler arasında yer almaktadır.

Her meslek grubunun kendisi için değerli bulduğu hediyelik eşyalar mevcuttur.  Çeşitli anahtarlıklar, biblolar, kalemler, not defterleri, takvimler, meslek araç ve gereçleri de hediye edilebilecek eşyalar arasında yer almaktadır.