Dünya Madenciler Günü Hediyesi 4 Aralık

0
57

Dünya Madenciler Günü Hediyesi 4 Aralık

Dünya Madenciler Günü’ nün 4 Aralık olarak kabul edilmesinin hikayesi Roma İmparatorluğu zamanına kadar uzanmaktadır.

Roma İmparatorluğu zamanında İzmit’ te yaşayan ve babasının gazabından kaçan Santa Barbara’ nın bir mağaraya sığınarak oradaki madencileri koruduğuna inanılmıştır. Bu rivayet Anadolu’ da çıkmış olduğundan 4 Aralık günü önce Anadolu’ da, daha sonra Avrupa’ da ve zamanla tüm dünyada Dünya Madenciler Günü olarak kutlanmıştır.

İnsanlığın Tarihi Kadar Köklü Bir Meslek

Madencilik, insanoğlunun neredeyse var olduğu günden bu yana tüm uygarlıkların gelişiminde öncülük eden sektörlerdendir. Dün olduğu gibi bugünkü dünyada da oldukça önemli gelişmelere sebebiyet veren madencilik mesleği ve sektörü, yer altı kaynaklarının kullanılabilir duruma getirilmesini sağlamaktadır. Yer altı kaynağı zenginliği ile toplumların refah düzeyleri de artmaktadır.

Madencilik sektörü altında hizmet verenler, hem çalışma koşullarının zorluğu hem de toplumun refahı ve gelişmesi için elzem madenlerin ulaşılabilir hale getirilmesini sağladığından toplumun her kesiminin bu mesleği yapanlara vefa borcu bulunmaktadır. Bu borcun ödenebilmesi, sadece bir gün değil, her gün bu mesleğe kendini ve canını adamış olan kişilere saygı duyulması ile olabilecektir.

Alın Teri İle Yer Altının Karanlığı Aydınlığa Dönüşüyor

Gerçek anlamda alın teri ve emek ile çalışarak paralarını kazanan maden işçileri madenleri arayarak, işleyerek, karanlık maden ocaklarını aydınlık ve yaşanılır mekanlar haline getirmektedirler. Çalışanların alın teri madenlere ışık olmakta, o ışık ile elde edilen yer altı kaynakları da toplumun refahı ve gelişimini desteklemektedir.

Özellikle enerji alanında kullanılan yer altı kaynaklarının kullanılabilir hale getirilmesi, toplumun ekonomik anlamda bağımsızlığını desteklemektedir. Maden işçilerinin emeklerine tüm toplum olarak saygı duymalı, onların bu onurlu mücadelelerini sürekli göz önünde bulundurarak hem bireysel hem de toplumsal olarak madencileri tabiri caiz ise el üstünde tutmalıyız.

Maden Emekçilerini Varlığı Ülkemizin Var Olmasını Sağlamaktadır

Sadece ülkemizde değil tüm dünya üzerinde maden işçilerinin varlığı ile ışığa çıkarılan yer altı kaynaklarının varlığı, toplumların refah düzeylerinin yükselmesi ve ülkeler arası ekonomik açıdan özgürlüklerin oluşmasını sağlamaktadır.

4 Aralık Dünya Madenciler Günü, maden işçilerinden ziyade onların varlığı ile toplumlara armağan edilmiş olan özel bir gündür. Dünya madenciler gününde alınabilecek hediyeler arasında, altın, bronz, demir ve yer altından çıkan tüm madenlerden yapılmış biblolar ve kullanışlı eşyalar yer almaktadır.