Dünya Mimarlık Günü Hediyesi

0
55
Dünya Mimarlık Günü Hediyesi

Dünya Mimarlık Günü Hediyesi

Dünya Mimarlık Günü Hediyesi. Mimarlık mesleği tarih boyunca her zaman ön planda olan, yapılardan bağımsız olarak düşünülemeyen bir meslektir. Yapıların tasarımlarından sorumlu mimarlar bina tasarlamakla sınırlı bir meslek değildir. Bina tasarlamanın alanı sadece yapısal olarak düşünülmemeli, insanların yaşam alanlarının tasarlanması ve bu alanlarda ihtiyaçların detaylı şekilde karşılanması olarak yapılan bir tanımlama daha kapsamlı olacaktır. Bu noktada yaşam alanı oldukça geniş bir kapsamda yer alır. Evlerden başka parklar, otobüs durakları, market, iş yerleri, oyun bahçeleri, okullar, müzeler, camiler vs. hepsi yaşam alanları dâhilinde değerlendirilebilir.

Dünya Mimarlık Günü Hediyesi

Dünya Mimarlık Günü Amacı

1985 yılı itibariyle Birleşmiş milletler tarafından kabul edilen ve dünyada da benimsenen dünya mimarlık günü her yıl Ekim ayında kutlanmaktadır. Şehir yaşamının hızla değiştiği ve geliştiği günümüzde mimarlık mesleğinde meydana gelen gelişmelere dikkat çekmek, yaşanan kentleşme sorunları ve bu sorunlara karşı çözümler üretmek ve meslek icra edenlerin kendi aralarında bir değerlendirmede bulundukları bir gün olarak her yıl birbirinden farklı etkinliklerle kutlanmaktadır.

Mimarlara Özel Hediye – Dünya Mimarlık Günü Hediyesi

Yakınlarınızda mimarlık mesleğini icra edenler varsa ya da bu alanda meslektaşlarınızı mutlu etmek istiyor, ufak bir hediye almak istiyorsanız çok farklı seçenekleri bulabilirsiniz. Henüz karar veremediyseniz, ajandalar, isim yazılı kupalar veya sevilen bir şehrin mini heykelini hediye edebilirsiniz. Kişisel tercihe göre değişmekle beraber mimarlara özel hediyeler sayesinde özel günün anlamını derinleştirebilirsiniz.

Türkiye’de Kentleşme ve Mimarlık

Türkiye mimari yapılar bakımından eski çağlardan beri oldukça zengindir. Ünü dünya çapında duyulan çok sayıda mimar bulunmaktadır. Zengin kültürün faydalarını farklı şehirlerde hissetmek mümkündür.

Her geçen yıl şehirleşmenin artışıyla beraber mimarlık mesleği de popüler ve yaygın seçilen bir meslek haline gelmiştir. Son 20 yıl içinde hızlı şekilde büyük şehirlere göç beraberinde yeni iş alanları ve yeni yapılara duyulan ihtiyaç akabinde meslekte de ilerleyenlerin sayısı bir hayli fazladır. Kültür ve sanat alanlarından ziyade alışveriş merkezlerine ticari anlamda daha fazla yer verilmesi her ne kadar soru işareti bıraksa da mimarlık mesleği her zaman aktif şekilde varlığını devam ettireceğe benzemektedir.