Dünya Özürlüler Günü Hediyesi 3 Aralık

0
56

Dünya Özürlüler Günü Hediyesi

Birleşmiş Milletler tarafından uluslararası bir gün olarak kabul gören Dünya Özürlüler Günü her yıl on ikici ayın üçüncü günü kutlanır. Bu gün dünya çapında bir gün olup sağlıklı insanların, engelli insanları daha çok önemsemesini ve hayatı onlar için daha kolay bir hale getirmesini öngörür.

Üç Aralık günü hükümet genellikle sivil toplum örgütleri ile birlikte organize olur ve her yıl başka bir tema hazırlanarak kutlama yapılır. Kutlamadan kasıt farkındalığı arttırıcı faaliyetlerdir.

Asıl amaç ise engelli vatandaşların yaşam kalitesini artırıcı faaliyetleri daha çok hayata geçirmektir. 1992 yılında BM’ nin başlattığı bu güzel hareket o günden bu güne her ülkede kutlanmaktadır.

Özürlüler Günü Önemi

Daha öncede bahsedildiği gibi özürlüler günü özürlü insanlar için daha çok farkındalık yaratmayı sağlıyor. Bu günde şahıslar ya da sivil toplum kuruluşları bir takım etkinlikler düzenler. Bu etkinliklerin bazıları para kazanmak için yapılır.

Kazanılan paralar ile yine engelli vatandaşların ihtiyaçları alınarak bağışlarda bulunulur. Yine ünlü ve önemli şahıslar engelli vatandaşlar için özel kampanyalar başlatabilirler. Devlet engellilerin yollarda, şehir tuvaletlerinde, trafikte daha rahat hareket edebilmesi için onlara uygun bir şehir düzeni uygulaması getirir ve özürlüler gününde bu etkinliklerini daha da çoğaltır.

Özellikle çocuklara özürlüler gününün önemi konusunda bilgi verilerek engelli vatandaşlara karşı daha hoşgörü ile yaklaşmaları sağlanabilir. Dünya Özürlüler Günü

Özürlüler Günü Hediyeleri Neler Olabilir?

Dünya Özürlüler Günü’ nde engelliye verilebilecek en güzel hediye engelli kişinin bir süreliğine de olsa engelini unutturacak bir hediye olmalıdır.

Mesela yürüyemeyen bir vatandaş için akülü sandalye, göremeyen başka biri için kabartma yazılı bir roman, konuşamayan biri için elektronik not defteri gibi küçük ama etkili hediyeler olabilir.

Ama daha da önemlisi engelli vatandaş için her zaman bir şeyler yapılabilmesi. Bu ülkede birçok engelli vatandaş parasızlık yüzünden istediği gibi hareket edemiyor. Bu yüzden engelliler için hazırlanan kampanyalara daha çok rağbet edilmeli, onlar için daha çok yol kat edilmeli. Zira insan kendini onların yerine koymalı, ona göre düşünüp hediye almalı.