Dünya Posta Günü Hediyesi 9 Ekim

0
77
Dünya Posta Günü Hediyesi 9 Ekim

9 Ekim Dünya Posta Günü Hediyesi

Dünya Posta Günü Hediyesi 9 Ekim. Osmanlılar döneminde posta bilgisi henüz devlet tarafından tam olarak kavranamamış ve o dönemde posta işlemleri daha çok ulaklar ile yapılmış. Bu kişilerin yaptığı işin ne kadar önemli olduğunu fark eden Osmanlı Sultan’ ları ulaklar için bir takım imtiyazlar tanımışlar.

Fakat daha sonra oluşan devlet sorunları ve içeriye sızan hainlerden ötürü devlet posta olayını eline almaya karar vermiştir. On bir Mayıs günü Paris’ te on beş ülkenin katılımı ile bir posta konferansı düzenlenmiş ve daha sonra bu gün Türkiye’ nin de içinde olduğu bir Dünya Posta Birliği kuluşmuş. Dünya Posta Günü Hediyesi 9 Ekim

Fakat Dünya Posta Birliği, konferans kararları dokuz Ekim günü imzalandığı için bu tarihte kutlanır. Bu gün bu birliğin tam olarak yüz doksan bir üyesi bulunmakta.

Dokuz Ekim Dünya Posta Günü ve Özel Pul Sergisi

Dünya Posta Gününde PTT genel müdürlüğü özel pul sergisi açar. Tabi ki sergideki pullar genel olarak özel tarihi niteliği olan pullardır.. Bu güne özel hazırlanan pul sergisi Ankara AVM’ de serilenecek.

Dünya Posta Günü Hediyesi 9 Ekim

Ayrıca PTT, dokuz ve on iki Ekim tarihleri arasında yapılacak sergide dokuz Ekim özel gün damgası kullanacak. Tıpkı devletler de olduğu gibi şahısların da bu özel güne büyük önem vermesi gerekiyor. Hiç değilse o gün için telefon kullanmayıp mektup veya tebrik kartı ile eski günler hatırlanmalıdır.

Dünya Posta Gününde Ne Hediye Almalı – 9 Ekim Dünya Posta Günü Hediyesi

Bu gün postanın teknolojik aletlerden dolayı önemini yitirmiş durumda. Ama çocukların postacılığın ve postanın önemini anlaması için, bu gün için özellikle onlarla birlikte hareket edilmelidir.

Postacılar gününde verilebilecek en güzel hediye iyi dilek ve notların yazılı olduğu tebrik kartlarıdır. Ama farklı hediyeler verilmek istenirse antika bir telgraf makinesi, tarihi bir pul veya bir postacı çantası alınabilir.

Ama mizahi bir hediye seçilmek istenirse Rahmetle anılan Kemal Sunal’ ın Postacı film DVD’ si harika bir seçim olur doğrusu. Bilindiği üzere eski yıllarda postacılar üniforma giyer, şapka takardı. En değişik hediyelerden biri olarak bir postacı şapkası da verilebilir.