Dünya Sağlık Günü Hediyesi 7 Nisan

0
121

Dünya Sağlık Günü Hediyesi 7 Nisan

Dünya Sağlık Örgütü’nün kuruluş günü olan ve aynı zamanda dünya sağlık günü olan 7 Nisan dünyadaki sağlık konusunda dikkatleri çekiyor. Her sene yapılan kutlamalarda farklı bir konuya yer veren kurum gıda güvenliği ve obezite gibi konularda insanları bilinçlendiren çalışmalar da yürütmektedir.

Dünyada Gıda Güvenliği

Küreselleşmenin artması beraberinde gıda güvenliğini tehdit eden unsurları da tetiklemektedir. Tarımsal faaliyetlerin artık doğal üretim yerine daha fazla kimyasallara maruz kalması, işletmelerin, temizlik konusunda bazen gözden kaçan temizlik detayları, yeni toksinler gibi sebeplerle birlikte dünyada gıda güvenliği sorunları çoğalmaktadır.

Günümüzde artık organik gıdalar olması gereken bir ürün yelpazesiyken lüks konumunda yer almaktadır. Doğal süreç içinde zaten gıdalara ekstra büyütücü ve benzeri ilaveler eklenmemektedir. Ancak piyasanın vasat sebze ve meyvelerden yürümesi ve maddi açıdan bu şekilde varlığını sürdürmesi nedeniyle organik sebze ve meyveler daha da değerlenmiştir. Dünya sağlık günü 7 nisan dolayısıyla yapılan konuşmada dünyada 200’den daha fazla hastalık çeşidi besin yoluyla insanlara bulaşmaktadır.

Gıdalardan Kaynaklanan Bazı Hastalıklar – Dünya Sağlık Günü Hediyesi 7 Nisan

Gıdalardan kaynaklanan çok sayıda hastalık vardır. En yaygın görülen sıkıntılar, karın ağrısı, kusma ve ishaldir. Özellikle ishal bu konuda en fazla ciddiyete sahip hastalıktır. İçme sularının temiz olmaması bunun sebebidir. Bu hastalıklar yanında uzun vadede kanser gibi hastalıklar besinlerden kaynaklanmaktadır.

Gıdalardan kaynaklanan sıkıntılar konusunda dünya sağlık örgütü tarafından ve diğer sağlık kuruluşları ile giderilmeye çalışılmaktadır. Ancak tek başına kurumların mücadelesi yerine tüketicilere de büyük görev düşmektedir.

Obezite Problemi

Aşırı kilolar Amerika başta olmak üzere her geçen gün artan sayıda dünyayı ele geçirmektedir. Yeme düzeninde doğal gıdalar yerine hazır işlenmiş gıdalara yer verilmesi, hareketsiz yaşam ve fast food yiyeceklerin özendirilmesi gibi etkenler bunda etkilidir. İnsanların artık eskisine göre daha fazla konformist bir yaşama devam etmeleri, bu sırada yeme düzeninde sağlıklı gıdalardan uzaklaşmaları obezite yolunu açmaktadır.

Anoraksıya Hastalığı                                                                                                             

Aşırı kiloları olanlar hızla artarken kilonun takıntı haline gelmiş hali olan anoraksıya da bir nevi medya sebebiyle hızla yayılan bir hastalıktır. Medyada devamlı olarak zayıf kadın hakimiyeti ve bu beden ölçülerinin her yerde kıstas olarak alınması kadınlarda bir şey yiyememe sorununa neden olmaktadır.