Emek ve Dayanışma Günü Hediyesi 1 Mayıs

0
154

Emek ve Dayanışma Günü Hediyesi 1 Mayıs

Her yıl 1 Mayıs günü emek ve dayanışma günü hediyeleri olarak kutlanmaktadır. Bugünde işçilerin yaşadıkları haksızlıklar yanında birlik ve dayanışma üzerine dikkatler toplanmaktadır.

1 Mayısın Tarihçesi

1800lü yıllarda fiziksel güce dayalı ve kötü şartlarda çalışma şartları bulunmaktaydı. Çocukların çok az parayla çalıştırılması ve 15 saat süren çalışmalar mevcuttu. Bu dönemde işçilerin güvenliği, sağlık koşulları ve örgütlenme gibi işçilerin temel haklarını göz ardı eden, önemli durumları tanımayan koşullarda çalışma hayatı devam etmekteydi. Günde 8 saatlik iş günü mücadelesini ülkeye yaymak amacıyla 1881 yılında yarım milyon işçiyi temsil eden örgütlü meslek ve emek birlikleri federasyonu mücadeleyi daha da bastırmıştır. Bu olaylarda ABD’de çok sayıda kişi işten atılmış, greve çıkanlara ateş açılmış ve 4 kişi yaşamını yitirmiştir.

Emek ve Dayanışma Günü Hediyesi 1 Mayıs

Yaşanan saldırılar mücadeleyi söndürmemiş daha da güçlendirmiş, 1 Mayıs 1886’da 350 bin kişi greve çıkmıştır. Tarihte ilk defa işçiler bu derece örgütlü hareket ediyorlardı. Bu grevle tüm üretim durdu.

Dünyada 1 Mayıs’ın Yansıması

Yaşanan olaylardan sonra hükümet ve işverenler yaşanan bu olayları sindiremediklerinden baskı ve işten atmalar daha da yoğunlaşmıştır. Bu olaylara sebep oldukları gerekçesiyle 8 işçi hakkında idam cezası gelmiştir. 1 Mayıs 1886 yılında 8 saatlik iş günü için önderlik yaparak mücadele ettikleri için 4 kişi idam edildiler. Yaşanan bu haksız olay sonrasında tüm dünyada gösteriler düzenlenmeye başladı ve 1890 yılında 1 Mayıs Uluslar Arası Birlik Ve Mücadele günü kabul edildi.

Türkiye’de Emek ve Dayanışma Günü Hediyesi 1 Mayıs

Selanik Osmanlı döneminde işçi örgütlenmesinin en geliştiği yerdi. Buradaki liman ve pamuk işçileri 1 Mayıs 1911 tarihinde kutlamışlardır. Cumhuriyetin ilan edileceği yıl ve öncesinde de İstanbul’da kutlamalar yapılmıştır ama yasal olarak işçi bayramı kabulü 1923 tarihidir.

Türkiye’de 1 Mayıs özellikle 1976 yılı ve bu dönemleri kapsayan tarihlerde yoğunlaşır. İstanbul Taksim’de her sene ciddi bir katılımla kutlamalar yapılmaktadır. İşçi bayramının kutlanmasına vesile olan olayları anımsamak için kutlamalar yapılmaya devam etmektedir.

1980 darbesi nedeniyle yasalardan çıkarılan işçi bayramı 2009 yılında yeniden bayram olarak kabul edilmiştir.