Hz. Mevlana’yı Anma Törenleri Konya Hediyesi 10-17 Aralık

0
71

Hz. Mevlana’yı Anma Törenleri Konya Hediyesi 10-17 Aralık

Ülkemizin geçmişe ait en önemli değerlerinden biri olan Mevlana Celalettin Rumi, bugünkü Mevlevi tarikatının öncüsüdür. Bilgi ve öğüt dolu eserleri, insanı alıp başka dünyalara götüren ve mutlaka okunması bir yaşam tarzı haline getirilmesi, en azından ders çıkartılması gereken eserler arasına yer almaktadır.

Mesnevinin bugünkü anlaşılır dilimiz ile tercümesinden ufak kıssalar okumak bile insanın içinde bulunduğu dünyada kendi varlığının değerini ve bilgeliğini anlamasına yeterli olacaktır.

Mevlana’nın, Yaratıcıya duyulan sevgi ve bağlılık konusunda, zorlayıcı olmadan,  güzel örnekler ile aşılamış olduğu erdemler azımsanamayacak kadar çoktur. Bugün Konya ilinin bir sembolü haline gelmiş olan Mevlana, başlattığı geleneğin asırlar sonrasına ulaşmasını sağlayabilmiş nadir kişilerdendir.

Bu sebeple, manevi değerlerimiz bakımından oldukça saygın bir yere sahip olan Hz. Mevlana’yı Anma törenleri Konya başta olmak üzere ülkenin pek çok şehrinde düzenlenmektedir.

Hz. Mevlana’yı Anma Törenleri

Hz. Mevlana’yı anma törenleri, 10 – 17 Aralık haftasında düzenlemektedir. Düzenlenen törenlerde genellikle Mevlevi tarikatından kişiler katılmakla birlikte, böyle bir zorunluluk bulunmamaktadır.

Mevlana’ya kalpten bağlı olup, kolunu ya da fikirlerini benimsemiş kişiler de törenlere katılım göstermektedir. Törende genellikle sema ayinleri yapılmaktadır. Sema gösterilerinde ulvi bir aşkın vermiş olduğu dinginlikle ayini gerçekleştiren semazenlerin özel eğitimden geçtikleri bilinmektedir.

Bu kutlamalar her gün Konya ilimizde yapılmaktadır. Ayinlerde ve zikirlerde ney kullanımı da oldukça yoğundur. İnsan ruhuna huzur veren ney sesi büyük oranda Mevlana kültürüne aittir. Kutlamalarda Mevlana dergahından çıkan şiirlere de yoğun olarak yer verilmekte, hikayeler anlatılmaktadır.

Mevlana’yı Anma Gününde Alınabilecek Hediyeler

Peki, Mevlana’yı Anma Gününde, sevdiklerinize ya da Mevlevi tarikatına mensup olan kişilere alabileceğiniz hediyeler nelerdir? Kişinin ruhunu ve nefsini eğitebilmesini sağlayacak her türlü uğraşı ve kitabı bu güzel günde hediye olarak sunabilmeniz mümkündür.

Buna ek olarak ney, semazen kıyafetleri gibi kişinin heves duyduğu şeyleri de hediye olarak tercih etmeniz uygun olacaktır. Çeşitli anahtarlıklar, Mesnevi başta olmak üzere Mevlana’nın bilgelikle dolu kitapları da en güzel Mevlana’yı anma günü hediyeleri arasında olacaktır.