Muhasebeciler Günü Hediyesi 1 Mart

0
303
Businessman Put Coin To Highest Stack Of Coins ** Note: Shallow depth of field

Muhasebeciler Günü Hediyesi 1 Mart

3568 sayılı serbest muhasebecilik, mali müşavirlik ve yeminli mali müşavirlikle ilgili kanun yetkisiyle bu alanda hizmet veren meslek çalışanlarının günü olarak kabul edilen 1 Mart tarihi muhasebeciler günü olarak kabul edilmektedir.

Günümüzde Türkiye’de yaklaşık bir rakamla yüz bin kadar meslek grubu ticaret, sanayi ve hizmet sektörü bünyesinde defter tutmakta, bilanço ile gelir ve gider tablosu yanında diğer resmi belgeleri düzenlemektedirler. Muhasebe çalışanları bu evrakların genel olarak düzenlenmesi ve kanun gereklilikleri ile inceleme, tahlil, denetim benzeri işlemler gerçekleştirmektedir.

Muhasebeciler Günü Hakkında – Muhasebeciler Günü Hediyesi 1 Mart

Türkiye’de muhasebecilik günü her ne kadar 1 mart muhasebeciler günü olarak bilinse de bazı muhasebecilere gör bu durum netlik ifade etmez. Çünkü mesleğin yasal düzenlemeleri ile ortaya çıkışı konusunda tam güvenilir bir kaynak yoktur. Bu nedenle yüzeysel bilgiler ışığında gün kutlaması yapılmaktadır. Hatta bazılarına göre 1-7 Mart arası muhasebeciler haftası olarak da bilinmektedir.  yüzeysel bilgiler ışığında gün kutlaması yapılmaktadır. Hatta bazılarına göre 1-7 Mart arası muhasebeciler haftası olarak da bilinmektedir.

Businessman Put Coin To Highest Stack Of Coins
** Note: Shallow depth of field

Muhasebecilik Mesleği Ve Yasal Düzenlemeler

Muhasebeciler 1989 yılında, yakın sayılabilecek bir geçmişte birtakım yasal çalışma kanunlarının belirlenmesiyle beraber çalışma şartları ve bazı konularda değişiklikler meydana gelmiştir. Yasal düzenlemeden sonra tek düzen muhasebe sistemine geçilmiş, muhasebeciler arasında uygulama farklılıkları ortadan kaldırılmıştır. Muhasebecilik genel olarak serbest muhasebeciler ve yeminli mali müşavirler olarak iki gruba ayrılır.

Günümüz koşulları açısından düşünülürse muhasebecilik mesleği en fazla öneme sahip ve en fazla iş alanı olan bir meslek dalıdır. Geniş bir alanda geçerli olması ve ihtiyacın her zaman devam edecek gibi görünmesi mesleğe olan talepleri artırmaktadır.

Muhasebeciler Günü Kutlamaları

Mali müşavirler ve bazı muhasebe kuruluşu yetkilileri tarafından her sene kutlanan muhasebeciler günü 1 mart ziyaret ve benzeri etkinliklerle farklı şehirlerde kutlanmaktadır. Muhasebeciler odası başkanları ve bazı yetkili kişiler 2016 yılı 1 Mart tarihinde kutlama kapsamında Atatürk Anıtı’na çelenk bırakmışlarıdır. Yetkililer muhasebe alanında çalışanların doğruyu yansıtan kişiler olmasının önemine vurgu yaptılar. Devletin muhasebecilerle ilgili yasal konulardaki yetersizlikleriyse hala muhasebecilerin kanayan yarası…