Pilotlar Günü Hediyesi 26 Nisan

0
662

Pilotlar Günü Hediyesi 26 Nisan

Pilotlar Günü Hediyesi 26 Nisan. Türkiye’de 26 Nisan tarihinde kutlanan pilotlar günü 15 yıldır her sene Türkiye Pilotlar Günü olarak kutlanmaktadır ancak Türkiye’nin önerisiyle birlikte bu isim Dünya pilotlar günü 26 nisan olarak değiştirilmiştir.

Türkiye’nin ilk pilotu olarak bilinen lisans sahibi Feza Evrensev ilk defa uçuş yaptığı 26 Nisan tarihinden itibaren bu gün pilotlar günü olarak belirlenmiştir. 2013 yılında uluslar arası havayolu pilotları dernekleri federasyonu olağan kongresinde TALPA tarafından yapılan teklif uygun görülmüş ve tüm dünyada pilotlar günü olarak bu tarih kutlanmaya karar verilmiştir.

Pilotlar Günü Etkinlikleri

Dünya pilotlar günü hediyeleri kapsamında birçok etkinlik düzenlenmektedir. Bu etkinlikler kapsamında her yıl değişmekle beraber farklı otellerde konuşmalar ve toplantılar düzenlenmekte, pilotlar ve havacılık konularında konuşmalar gerçekleşmektedir. Kutlamalarda tecrübeli pilotlar ve daha çok sayıda yetkili isim konuşmacı olarak yer almaktadır.

Pilot Sağlığı Önemi

Havacılık alanında bedensel ve ruhsal sağlık oldukça önemlidir. Özellikle pilotlarda devamlı olarak ruhsal ve fiziksel sağlık kontrolleri çok sık şekilde yapılmaktadır. Emniyetli bir uçuş için periyodik şekilde sağlık kontrolleri gerçekleşmektedir. Ancak farklı nedenlerden dolayı pilotlarda bazı rahatsızlıklara daha sık rastlanır:

Pilotlar Günü Hediyesi 26 Nisan

  • Beslenme sorunları
  • Biyolojik ritim bozukluğu
  • Yorgunluk
  • Kozmik radyasyona bağlı kanser
  • Kabin havası kaynaklı hastalıklar
  • Tropikal hastalıklar
  • Bel, sırt ve boyun ağrıları
  • Psikolojik stres gibi sorunlar pilot hastalıkları içinde en çok görülenlerdir. Bu rahatsızlıkların görülme olasılığını en aza indirgemek ve akabinde daha kötü olayların yaşanmasını engellemek için havayolu şirketinin gereken kontrolleri sağlaması gereklidir. Pilotta oluşan rahatsızlıklar ihmal edilmemesi gereken sorunlardır.

Pilotlara Ne Hediye Alınır? Pilotlar Günü Hediyesi 26 Nisan

Eğer pilot bir yakınınız varsa ve hediye almak istiyorsanız çok fazla seçenek mümkün. Meslekle ilgili esprili birçok farklı ürün bulabilirsiniz. Mesleğin temel konusu uçak olduğundan uçak temalı her türlü ürün sempatik olabilir.  Örneğin uçak maketi, uçak şekilli akla gelebilecek farklı ürünler seçilebilir. Pilot sevgilisi ya da eşi olanlar için uçak saatler, biblo pilot, uçak pervanesinden kitap desteği, pilot anahtarlık, pilot baykuş, oyun dvd alınabilir.