Polis Teşkilatının Kuruluşu Hediyesi 10 Nisan

0
241

Polis Teşkilatının Kuruluşu Hediyesi 10 Nisan

Bir devletin pek çok anlamda önemli değerleri arasında yer alan kolluk güçleri, halkın kendi arasındaki asayişi sağlamakla görevli olmakla birlikte, olası dış müdahalelerde de halkın can ve mal güvenliğini sağlayabilecek yegane değerdir.

Ülkeyi, insanları, toprakları ve pek çok kültürel değeri savunmasız bırakmayı varlığı ile engelleyen polis teşkilatı, verdikleri fedakar mücadelelerle, canlarımızı ülkenin dört bir yanında korumaktadır. Ülkemizde polis teşkilatının kuruluşu Türkiye’nin kuruluşundan öncesine rastlamaktadır.

Osmanlı Devletinde zabıta teşkilatı olarak görev yapan, ancak suçlular karşısında özellikle son dönemlerde eksik kalmaya başlamış olan teşkilat, yeniden yapılandırılarak Polis teşkilatı haline getirildi. Polis Teşkilatının Kuruluşu Hediyesi 10 Nisan

Osmanlı devletinde polis teşkilatının kuruluşu, 10 Nisan 1845 yılına rastlamaktadır. Teşkilat, devamlılığını o günden bu güne kadar korumuştur.

Cumhuriyet Döneminde Polis Teşkilatı

Osmanlı devletinde polis teşkilatı olarak adlandırılan kolluk güçleri, Cumhuriyet döneminde, Emniyet genel müdürlüğü altında toplanmıştır.

O dönemlerde ülkenin içinden yeni çıkmış olduğu savaş, halkın gıda ve pek çok konudaki ihtiyacı, imarlaşma ihtiyacı gibi pek çok konu günden de olmasına rağmen, emniyet genel müdürlüğü, kısıtlı şartlar altında da olsa kendini en hızlı şekilde geliştirmeyi, donanımını artırarak asayişi en güzel şekilde sağlamayı başardı.

Bugün de özellikle hain saldırıların hedefi olan polisler, yine de usanmadan tüm ülke vatandaşlarını koruma altında tutmak için ellerinden geleni yapmaktadırlar. Polis teşkilatı kuruluş yıldönümü kutlamaları, her yıl resmi tören ile yapılmaktadır.

Ülke yöneticileri başta olmak üzere, meclisin ileri gelenleri tarafından da polis teşkilatına gönderilen kutlama mesajlarında, Türk polisinin fedakar mizacı her seferinde vurgulanmaktadır.

Polislere Alınabilecek Hediyeler

Elbette polisler gününde bu fedakar ve korkusuz kişileri,  yalnızca sözlü mesajlar ile değil de günün anlam ve önemine yakışır somut hediyeler ile sevindirebilmek mümkündür.

Polislere alınabilecek hediyeler arasında, kadın ve erkek polis bibloları, şık dolma kalemler, her an yanlarında bulundurabilecekleri resmi görünümlü bir not defteri ile dürbün ve pusula seti gibi keşif sırasında kullanabilecekleri hediyeler yer almaktadır. Ayrıca polis amblemli anahtarlıklar ile matara anahtarlıklar da alınabilecek özel hediyeler arasında yer almaktadır.