Sevgililer Günü Ne Zaman Ortaya Çıktı

0
106

Sevgililer günü ne zaman ortaya çıktı. Sevgililer Günü’nün başlangıç tarihi eski Roma İmparatorluğuna kadar dayanır. Roma’da  14 Şubat günü Juno’ya duyulan saygıdan ötürü tatil yapılırdı. Juno Roma halkı tarafından kadınlık ve evlilik tanrıçası olarak da biliniyordu o zaman tabiki de roma halkının cahil olduğu ve insanları haşa tanrı kabul ettiğini anlamak güç değil.

Bu bayram halkın  genç nüfusu için büyük önem taşıyordu. Bunun  nedeni ise yaşantıları katı ve kesin kurallar ile sınırlandırılmış, bir birliktelik yaşam şansı olmayan bu gençler sadece bu bayram süresince birbirlerinin partneri oluyorlardı. Buradan da şunu anlıyoruz evlenen kişilerin belli bireyler olduğu veya evliliklerin hiç olmadığı.

Sevgililer Günü Ne Zaman Ortaya Çıktı.

Kimin kiminle partner olacağı Lupercalia Bayramı’nın arife günü olan 14 Şubat’ta yapılan bir çekilişle belirleniyordu.  Bu çok saçma günümüz de yasalarla bu engellenmiş durumda şükürler olsun yapan gene yapıyor tabi ki. Çekiliş sonucunda partnerler, bayram eğlenceleri boyunca beraber oluyorlardı. Bu birliktelikler bazen bayram sonrasında da gizlice devam ediyordu ve Papaz Valentina da gençlere destek çıkıyordu.

Roma İmpatoru, Papaz Valentina’nın zina eden bu gençlere destek çıktığını öğrenince Papaz Valentina’ yı idam eder. Ve bu gün 14 Şubat’tır. Yani 14 Şubat sevginin günü değil, Papaz Valentina’nın öldüğü gündür.

Sevgililer Günü Ne Zaman Ortaya Çıktı

Nereden nereye değil mi?

Ortada gayri meşru yaşanan ilişkiler ve bunlara destek veren bir papaz… Sonra papazın katli, daha sonraları papazın ölüm yıl dönümü ve sevgililerin buluştuğu gün derken bakın günümüzdeki algısına!

Ticaret… Bu  günlere artan ilgiyi tüccarlar ticarete dönüştürdü, bu günde en lüks, en pahalı eşyalar olmazsa olmaz dendi, biz de kandık. Ama sevgi ne en lüksler de ne en pahalılarda. Sevgi yürekte, sevgi gözlerdeki hayat ışığında, sevgi onun dilinden dökülen her kelimesi dudaklarından inci gibi dökülen ve kulaklara nağme şeklinde giden  sözcüklerde…

Düşünsenize , yılda sadece bir güncük… Sadece bir gün eşler sevgililer birbirine değer veriyor, seviyor, hediye alıyor!… Formalite icabı tabi… Peki geriye kalan 364 gün nerde?

Sevgililer Günü Ne Zaman Ortaya Çıktı.

Aslında herkes sevgililer günü olarak anılan 14 Şubat’taki gibi davransa eşlerine, sevgililerine ne kavga kalır, ne dargınlık, ne de ayrılık. Her gününüzü ilk günkü aşkınızla yaşamak, birbirinize sevgi dolu anlar yaşatmak… Yani demem o ki sevginin sevgilinin günü olmaz. Gerçek sevenler için hayata gözlerini açtığı her sabah, onlar için  yepyeni ve sevgi dolu bir gündür. O gün onlar için en büyük hediye hayatta olmaları, birbirlerine aşkla , sevgiyle bakmalarıdır. Ve sonsuza dek mutlu olacaklarına dair olan inançları…